Jak dosáhnout zdravého spánku?
Nemůžete večer usnout, v noci se neustále budíte a ráno jste více unavení, než když jste šli spát? Tak s tím je potřeba co nejdříve skoncovat.
Kvalitní spánek ovlivňuje váš život
Spánek je pro život totiž velmi důležitý a to, jak je člověk vyspaný, nebo nevyspaný, zásadně ovlivňuje jeho náladu. V případě nedostatku přichází podráždění, ztráta chuti k práci a dlouhodobá nespavost může vést až k depresi. Dokáže způsobit i žaludeční problémy nebo srdečně-cévní nemoci. Naopak, když jsou lidé dobře vyspalí a odpočinutí, hýří energií, jsou ke svému okolí příjemní a dokáží se plně soustředit. A jak to tedy udělat, aby se vám dobře spalo?
Pohodlná matrace je základ
Velmi podstatně má na kvalitu spánku vliv dobrá postel a vhodně zvolená matrace. Dobrá postel pro dva lidi průměrného vzrůstu by měla být minimálně 160 cm široká. Každý člověk se během noci minimálně třicetkrát otočí a je jasné, že na takové pohyby potřebujete mít prostor. Když trpíte bolestmi zad a vyhovuje Vám jen poloha na břiše, měli byste si obstarat raději tvrdší matraci. O dalších radách při výběru správné matrace se dočtete zde.
Lamelový rošt pomůže
Vybíráte-li postel, přednost dejte té, která má lamelový rošt. Taková postel, i když v tomto případě je to již matrace, reaguje na těžkého člověka stejně jako na lehkého. Postele s lamelovým roštem máme v nabídce, jsou cenově dostupné a na výběr máte široké spektrum výběru – pevné nepolohovatelné, polohovatelné nebo dokonce s elektrickým ovládáním.
Lepší jsou dva polštáře
Každý člověk má svou oblíbenou polohu v posteli, ve které usíná. Někdo musí mít pod hlavou horu s prachovým peřím, jiný spí s malým polštářkem, někdo dokonce úplně na rovné ploše bez polštáře. Nejlepší je mít polštáře dva. Jeden si můžete dát mezi kolena nebo mezi ruku a tělo a na druhém mít položenou hlavu. Tímto způsobem se vaše tělo v noci snadněji zregeneruje.
Další rady pro dobré spaní
Problémy se spánkem mají často lidé, kteří mají hodně nepravidelný životní rytmus a pracují na směny. Pro kvalitní spánek je tedy dobré si stanovit určitá pravidla:
- snažte se chodit spát a vstávat v podobnou dobu
- spěte ve tmě a v tichu
- nejezte přímo před spánkem, nejlepší je večeřet zhruba tři hodiny předtím
- ložnici před spánkem vyvětrejte a teplota by měla být kolem 18 stupňů
Bylo také zjištěno, že na spánek má vliv to, jak jste přes den seděli. Dávejte pozor na to, jakým způsobem sedíte, v jaké poloze máte Vaše nohy a máte-li správnou anatomickou židli. Když pracujete s počítačem, nesmíte mít shrbenou páteř, záda musí být narovnaná, ramena tlačte dozadu a dolů a hlavu držte vzpřímeně.
A zajímavost na závěr. Nejdéle podle Guinnessovy knihy rekordů nespala Maureen Westonová z Anglie. Vydržela to neskutečných 18 dní a 17 hodin. Už se neuvádí, jak vypadal její organismus po maratonu bdění a jak dlouho ho dospávala.
A zajímavost na závěr. Nejdéle podle Guinnessovy knihy rekordů nespala Maureen Westonová z Anglie. Vydržela to neskutečných 18 dní a 17 hodin. Už se neuvádí, jak vypadal její organismus po maratonu bdění a jak dlouho ho dospávala.