Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Seznam článků

01703


2014-12-16 00:00:00
2021-07-27
Jak vybrat polštář
Jak vybrat polštář
Pro zdravý spánek není důležitá jen kvalitní matrace, ale abyste se nebudili s bolavou krční páteří, je dobré investovat i do anatomického polštáře. Sepsali jsme několik užitečných rad při jeho výběru.

Pro zdravý spánek není důležitá jen kvalitní matrace, ale abyste se nebudili s bolavou krční páteří, je dobré investovat i do anatomického polštáře. Proto jsme sepsali několik užitečných rad, které by vám měly dát odpovědi na otázku: jak vybrat anatomický polštář? 

1. Nejvhodnější materiál je paměťová pěna

Jste zvyklí spát na péřových polštářech? Jistě spali takto naši předci, ale přece jen doba jde dopředu a stejně jako molitanové matrace nahrazují ty z líné pěny, tak se mění i podhlavníky. Především alergici by se péřovým polštářům měli vyhnout obloukem. Jakou výplň do polštáře tedy vybrat? Nyní se největší oblibě těší polštáře z paměťové pěny.

Proč? Jedná se o takzvanou viscoelastickou pěnu neboli línou pěnu, která se dokáže velmi dobře přizpůsobit každému tělu. Při kontaktu s teplou pokožkou měkne a naopak, když byste ji nechali v chladnu, tvrdne. Jde o antialergickou pěnu, ve které se neusazují roztoči, tedy je tou nejlepší volbou pro alergiky a astmatiky.  

2. Dva typy: Klasický a anatomický polštář

Na trhu a stejně tak v našem e-shopu jsou dnes k dispozici dva typy polštářů. V první řadě jde o klasický polštář nebo také masážní polštář, který je naplněn kousky líné, případně studené pěny. Ocení jej především ti, kteří preferují spaní na břiše, rádi polštář objímají a tvarují podle momentální potřeby a využívají ho třeba i jako opěrku pod nohy. Tento typ je díky svému tvaru a vzhledu vhodný pro lidi, kteří byli dlouho zvyklí na klasický péřový polštář a na spaní na vytvarovaném polštáři by si tak nemuseli zvyknout.

Druhý typ – anatomický polštář – je vytvořen z jednoho kusu visco pěny a právě je již vytvarován vzhledem k obrysům krční páteře. Doporučujeme jej pro ty, kteří upřednostňují vyšší polštář a většinou spí na zádech. 

Anatomický polštářAnatomický polštář

Tvary podle spánkové polohy

Jak už vyplynulo z minulého odstavce, při výběru ortopedického polštáře berte v potaz polohu, ve které nejčastěji spíte. To totiž souvisí s velikostí a tvarem polštáře. Pro spáče na břiše jsou vhodné měkčí, nižší a ploší polštáře. Pro spaní na zádech vybírejte anatomické polštáře z paměťové pěny, které jsou vyšší a středně měkké. A jaký zvolit polštář pro spaní na boku? Doporučujeme vyšší, pevnější a anatomicky tvarovaný, který udrží vaši páteř v rovině. Co se týče velikosti, záleží již na každém, obecně jsou ale polštáře z líné pěny menší, což kladně hodnotí výzkumy, protože pro ideální spaní by polštář neměl sahat pod ramena. 

Pratelný potah

Poslední důležitou vlastností kvalitního zdravotního polštáře je jeho obal. Sice většina lidí využívá povlečení, přesto si pohlídejte, aby povlak na anatomický polštář byl pratelný. Jednoduše si tak zajístíte dokonalou hygienickou údržbu.  

Anatomický polštářAnatomický polštář z VISCO pěny


/clanky/detail/jak-vybrat-polstar.htm
01656


2014-10-31 00:00:00
2021-07-27
Jaké jsou výhody partnerské matrace?
Jaké jsou výhody partnerské matrace?
Partnerská matrace není totéž co manželská, není tím tedy myšlena jedna velká matrace o rozměru 180 × 200 cm, ale specifikem tohoto typu je možnost dvojí tuhosti.

Partnerská matrace není totéž co manželská, není tím tedy myšlena jedna velká matrace o rozměru 180 × 200 cm, ale specifikem tohoto typu je možnost dvojí tuhosti.

Oboustranné matrace – skvělá flexibilita

V naší poradně jste se již docela podrobně v článcích Jakou zvolit tuhost matrace? a Koupit tvrdou nebo měkkou matraci? mohli dočíst o plusech a mínusech jednotlivých tuhostí. Nyní ještě celou problematiku rozšiřujeme o téma partnerských matrací.

Těmi, jak už zaznělo v úvodu, není myšlena jedna velká matrace o rozměru 180 × 200 cm (tento typ kvůli složité manipulaci a dalším těžkostem příliš nedoporučujeme), ale jedná se o dva kusy, nejčastěji o velikosti 90 × 200 cm, které však mají z každé strany jinou tuhost. 
To velká část partnerů nebo manželů ocení, protože každý má rád trochu jinou tvrdost/měkkost a také se muž a žena liší stavbou těla a zvláště hmotností. Pro obvykle lehčí ženy jsou vhodnější měkčí matrace, pro muže o něco tvrdší.

Stačí otočit

Partnerské matrace mají stejnou výšku, ale díky použití rozdílných typů pěn mají z každé strany jinou tuhost. Například modely z kolekce ZORRA mají tuhost 2 a 3 (měkké a polotuhé), takže je doporučujeme pro starší manžele a i malé děti od 3 let. Pro mladší partnery jsou zase vhodné kvalitní matrace sedmizónové JENNY, jež mají tvrdost 3 a 4 (tuhá a velmi tuhá). Dále dvoutuhostní neboli oboustranné matrace najdete v řadách LADA, STYX, TAIGA či LAURA.
Velmi vhod přijdou při změnách zdravotního stavu a také mají delší životnost než běžné matrace. 

Partnerské matrace jsou nejčastěji vyrobeny ze studených pěn (rozdílných objemů) a VISCO pěny. Abyste s jejich vlastnostmi byli naplno spokojeni, doporučujeme pod ně používat lamelový rošt


Zdravotní matrace Zorrapěnová matrace Anupa


/clanky/detail/jake-jsou-vyhody-partnerske-matrace.htm
01598


2014-09-29 00:00:00
2021-07-27
Jakou zvolit tuhost matrace?
Jakou zvolit tuhost matrace?
Řešíte nákup nové matrace a právě se rozhodujete, jakou zvolit tuhost? Pak nezapomeňte vzít v potaz svůj věk, polohu při spaní, hmotnost a také materiál.

Řešíte nákup nové matrace a právě se rozhodujete, jakou zvolit tuhost? Pak nezapomeňte vzít v potaz svůj věk, polohu při spaní, hmotnost a také materiál. 

Tuhost je závislá na polohách při spaní

Jak už jste se mohli dočíst v jednom našem článku v poradně, pro lidi s vyšší váhou jsou vhodnější tvrdší matrace. Naopak měkčí spaní více uvítají ti s méně kilogramy.
Kromě hmotnosti o tuhosti rozhoduje i to, v jaké poloze nejčastěji spíte. Je vaše nejoblíbenější poloha na boku? S přílišnou tuhostí to nepřehánějte. Naopak tvrdší matrace je to pravé pro vás, jestliže dáváte přednost spaní na zádech nebo na břiše.

Pro děti je lepší tužší matrace

Nezanedbatelný při výběru vhodné tuhosti není ani váš věk. Starší lidé vzhledem ke svým zdravotním problémům, především s klouby a páteří, budou spokojenější s nižší tuhostí. Při výběru dětské matrace ale zase doporučujeme se měkkým modelům vyhnout. Dítě, jež často spinká na bříšku, by se mohlo až příliš zabořit a hrozilo by udušení. Vhodné to také není z toho důvodů, že když se malý capart učí stát a chodit, po měkkém materiálu mu to jde obtížněji. 
 


O tuhosti rozhoduje i materiál

Aby se vám matrace v našem e-shopu vybírala co nejlépe, jedním z kritériem výběru je právě tuhost. Rozdělení je v celkem čtyřech úrovních: 

Měkké

Jako čistě měkkou variantu vám můžeme nabídnout latexovou matraci Natali. Měkké pak bývají především matrace vyrobené z líné pěny (VISCO pěny). V našem e-shopu línou pěnu kombinujeme se studenou pěnou, takže určité modely, například Eva a Laura jsou měkké i polotuhé. 

Polotuhé

Jako polotuhé vám u nás můžeme nabídnout například matraci Lili. Hodně modelů je pak ve verzi polotuhá až tuhá, a to ať již si vyberete jako materiál studenou pěnu, nebo polyuretan neboli molitan. Především bychom vás chtěli upozornit, že existují matrace s dvojí tuhostí. Jednoduše otočíte a máte tvrdší nebo měkčí povrch. Dvoutuhostní modely jsou například matrace Zorra, Lada, Jenny nebo Styx

Tuhé

V sekci tvrdších matrací najdete nejen modely z molitanu, například Hebe, a studené pěny, třeba model Taiga, ale jsou již zastoupeny také taštičkové a pružinové. Právě matrace s pružinkami jsou obecně tvrdší, a jsou tak vhodnější pro lidi s vyšší váhou, neboť se tak rychle neproleží. 

Velmi tuhé

V kategorii velmi tuhé jsou kromě pružinových matrací zastoupeny i velmi kvalitní modely ze studené pěny a molitanu. Za větší pozornost stojí zdravotní matrace Řešeto Visco, které jsou díky unikátní technologii maximálně odvětrávány. Nehrozí tedy žádné přemnožení bakterií. Ideální pro alergiky. 
 
Ať již si vyberete jakoukoliv tuhost, nezapomeňte na naši velmi lákavou nabídku matrace 1+1 zdarmaVýběr matrace podle tuhosti

/clanky/detail/jakou-zvolit-tuhost-matrace.htm
01518


2014-08-26 00:00:00
2021-07-27
Jak vybrat správnou dětskou matraci do postýlky
Jak vybrat správnou dětskou matraci do postýlky
Přinášíme vám seznam rad, které vám přijdou vhod při koupi matrace do dětské postýlky.

Řeší to každý rodič: jakou koupit pro svého nového potomka matraci? Tvrdou, měkkou, z jakého materiálu? Je jasné, že dítě v postýlce tráví velkou část dne a jeho páteř se vyvíjí, takže by bylo nezodpovědné, dát mu nějakou starou, třeba poděděnou, matraci. Na co si tedy při výběru dětské matrace dát pozor? 
 

1. Nelepená konstrukce

První o co se při koupi dětské matrace zajímejte je, jestli při její výrobě nebylo použito lepidlo. Sice je nezávadné, ale přeci jen je lepší, když není vůbec použito, aby tak dítě dýchalo zcela čistý vzduch. Správné matrace pro děti jsou vyrobeny z tzv. monobloku pěny, nebo pěn, které jsou spojeny zámkem. 

2. Nejlepší je studená pěna a kokos

Určujícím faktorem při vašem výběru by měl být použitý materiál. Doporučujeme zvolit studenou pěnu, nebo přírodní materiál kokos. Proč? Jde o prodyšné materiály, které jsou schopny odvést vlhkost. Dítě se tak na matraci nepřehřívá a může volně dýchat. Především však tyto materiály dětské páteři poskytnou ideální pevnou oporu.

3.  Tvrdší či středně tvrdá

S předchozím bodem souvisí, jakou by matrace do dětské postýlky měla mít tuhost. Zapomeňte na rčení, aby se vaše dítě mělo jako v bavlnce. Měkké matrace jsou nevhodné. Dítě často spí na bříšku, takže by se mohlo dusit, když pak chodí, tak se mu zase nožičky mohou do měkkého materiálu bořit. Nejlepší je střední až vyšší tuhost. Cíl je jasný – matrace musí dítěti poskytnout pevnou oporu páteře, ale zase mu nesmí způsobit otlaky. 

4. Žádné zóny

U většiny zdravotních matrací je používana zónová konstrukce. To znamená, že největší tlak je v bederní oblasti, směrem ke krajům potom slábne. Zónové matrace můžete koupit větším dětem, pro ty malé je ale rozhodně nedoporučujeme. Děti se během noci daleko více točí než dospělí, takže nejsou schopny mít například ramena tam, kde jsou pro ně speciálně určené prořezy. Navíc děti velice rychle rostou, takže abyste kopírovali jejich postupný růst a aktuální výšku, museli byste matraci často měnit. Zvolte tedy takovou, která má jednotnou ložnou plochu.

Velmi vhodné jsou dětské matrace Happy Kids od českého výrobce D.P.V. Jsou vyrobeny z luxusní studené pěny s celoplošně vloženou deskou speciální ventilační a omyvatelné pěny DRY FEEL. Tato pěna DRY FEEL je velmi vzdušná, takže i při otočení dítěte na bříško usnadňuje dýchání. A z hygienického hlediska je výborné, že deska je velmi snadno omyvatelná. 

5. Pratelný potah

Nezbytnou podmínkou kvalitní matrace pro dítě je dodržení co největší hygieny. Proto vždy volte potah, který lze z matrace sundat a vyprat. Velmi dobrou zkušenost máme s potahem Happy Kids, jenž je zhotoven ze speciálního antialergického materiálu řady MARGAUX vyrobeného v Belgii. Potah podle certifikátu č. 08-041 vydaného Textilním zkušebním ústavem v Brně odpovídá hygienickým požadavkům, nepředstavuje zdravotní riziko a je tedy vhodný pro děti ve věku do 3 let.  /clanky/detail/jak-vybrat-spravnou-detskou-matraci-do-postylky.htm
01441


2014-06-13 00:00:00
2021-07-27
Jaké jsou nejlepší rozměry matrací?
Jaké jsou nejlepší rozměry matrací?
Jestliže plánujete nákup nové matrace, tak určitě řešíte, z jakého bude materiálu, jak bude vysoká a především jak bude velká. A jaké jsou tedy nejlepší rozměry? To se dočtete v následujícím článku.

Matraci si člověk kupuje na delší dobu, takže její výběr není radno podceňovat. V naší poradně jste si už mohli například přečíst, jestli koupit měkkou nebo tvrdou matraci, jestli je lepší molitanová nebo pěnová matrace a nyní vám poradíme při zvolení toho nejlepšího rozměru.
 

Šířka nejlépe 90 cm

Samozřejmě občas je člověk v situaci, kdy musí dělat kompromisy (například malý prostor v ložnici), ale pokud Vás nic nelimituje, pořiďte si matraci dostatečně velkou, na níž nebudete mít strach se v noci trochu roztáhnout, abyste neskončili na zemi. Na trhu jsou nabízené matrace již od šířky 80 cm, ale doporučujeme kupovat o 10 cm širší. Konkrétně v našem e-shopu si můžete koupit matrace 90 × 200 cm, které jsou mezi zákazníky nejoblíbenější.
Co se týče ideální délky matrace, tak ta se odvíjí od výšky uživatele. Matrace by měla být minimálně o 25 cm delší než měříte. Pro hodně vysoké lidi je pak nejvhodnější kupovat matrace na míru.
 

Lepší jsou dvě malé matrace

Zatím jsme se zmiňovali jen o matracích pro jednolůžku. A jak to vypadá s ideálními rozměry pro velkou matraci určenou pro dva? Logicky, podle výpočtu 90 cm × 2, je nejlepší rozměr 180 × 200 cm, ale vyhovující jsou i matrace 160 × 200 cm. Přesto bychom Vám doporučili raději koupit dvě malé než jednu velkou matraci. S velkou matrací se totiž špatně manipuluje, je problematické praní potahu a také se složitěji určuje vhodná tuhost (zvlášť, když jsou spáči rozdílné hmotnosti). Více se o můžete dočíst v článku Je lepší jedna velká, nebo dvě menší matrace? 
 

Nabídka rozměrů matrací v našem e-shopu

Matrace 80 × 195 cm
Matrace 85 × 195 cm
Matrace 80 × 200 cm
Matrace 85 × 200cm
Matrace 90 ×200 cm
Matrace 100 × 200 cm
Matrace 120 × 200 cm
Matrace 140 × 200 cm
Matrace 160 × 200 cm
Matrace 180 × 200 cm
Matrace na míru/clanky/detail/jake-jsou-nejlepsi-rozmery-matraci.htm
01276


2014-03-25 00:00:00
2021-07-27
Jak si vybrat lamelový rošt
Jak si vybrat lamelový rošt
Při výběru postelového roštu se hlavně zaměřte na velikost a nosnost roštu.

Jestliže jste si zakoupili pěnovou matraci (ať už z polyuretanu, studené pěny či líné pěny) nebo matraci z latexu či jiných přírodních materiálů, potřebujete k jejímu správnému fungování lamelový rošt. Ten oceníte, i když máte pružinovou nebo taštičkovou matraci.


Proč rošt pořídit? 

Postelový rošt totiž pomůže matraci rozložit váhu těla. Díky tomu se životnost matrace zvýší až o třetinu, bude moci větrat, a zamezí se tak množení roztočů. Stejně jako při nákupu matrace i při výběru roštu do postele byste se měli zaměřit na několik hledisek a těmi jsou velikost, nosnost, typ a počet lamel. 
 

Velikost roštu

V našem e-shopu nabízíme rošty v těchto rozměrech: 80 × 200 cm90 × 200 cm100 × 200 cm120 × 200 cm a 140 × 200 cm. Větší rozměr již nedoporučujeme, protože ztrácí z hlediska pružnosti smysl. Na postel širší než 140 cm tedy budete potřebovat dva rošty. Je to výhodné i z hlediska financí. Když se některá část poničí, nebudete muset kupovat velký a samozřejmě dražší rošt, ale pořídíte si menší a levnější.
 

Nosnost roštu

Pokud máte nějaké to kilo navíc, je potřeba si vybrat rošt s dostatečnou nosností. V našem e-shopu můžete zakoupit rošty se zatížením do 130 kg nebo až do 150 kg.
 

Typ roštu

Lamelové rošty jsou trojího typu: pevné, polohovací a elektrické. Nejlevnější pevné rošty jsou vhodné pro zdravé lidi, kteří postel využívají pouze ke spaní. Pro ty, kteří v posteli tráví více času, například při čtení knížky, je výhodnější zakoupit polohovací rošt. Díky němu lze postel zvýšit v oblasti hlavy a nohou. Z tohoto důvodů je polohovací rošt ideální pro lidi, jež mají zdravotními problémy s páteří a bolestmi zad. Nejdražším typem je elektrický polohovací rošt. Ten je ovládán dvěma elektromotory, které se řídí dálkovým ovládáním. Motorový rošt ocení především starší lidé.
 

Počet lamel

Rošty se skládají z lamel, což jsou vlastně dřevěná prkna. Nejčastěji má rošt 28 lamel. Platí pravidlo, že čím má rošt více lamel, tím je kvalitnější, ale také dražší. 

/clanky/detail/jak-si-vybrat-lamelovy-rost.htm
01270


2014-03-24 00:00:00
2021-07-27
Co je zónová matrace?
Co je zónová matrace?
Matrace s větším počtem zón poskytnou pohodlnější spánek.

Při výběru matrace se neptejte jen na materiálové složení, velikost a tuhost, ale důležitý je také počet zón a to zvlášť pro ty, kteří většinou spí na boku. Zónová matrace totiž není vyrobena z jednoho kusu materiálu, ale z jednotlivých pruhů materiálu o rozdílné tuhosti. Tím je zaručeno to, že každá část těla je podepírána podle potřeby a tělo leží v rovné poloze.
 

Lepší jsou vícezónové

Na trhu lze koupit matrace, které se skládají ze 3 až 7 zón, přičemž platí, že čím více zón, tím je matrace pohodlnější (větší počet zón se samozřejmě odrazí i na vyšší ceně). Největší tlak je v bederní oblasti, směrem ke krajům potom slábne.
Je potřeba zdůraznit, že pro malé děti není zónová matrace vhodná. Výška dětí je totiž v nízkém věku značně rozdílná, a tak by zóny nemusely být tam, kde mají být.

V našem e-shopu najdete v kategorii dětské matrace i matrace se zónami, tyto produkty jsou ale určeny pro větší děti. 
Zdravotní ortopedické zónové matrace se vyrábí ve velikostech 80 × 200 cm, 90 × 200 cm, 100 × 200 cm, 140 × 200 cm, 160 × 200 cm a 180 × 200 cm. Na přání lze vyrobit i matrace na míru (atypický rozměr). 

/clanky/detail/co-je-zonova-matrace.htm
01271


2014-03-24 00:00:00
2021-07-27
Proč nakupovat u nás?
Proč nakupovat u nás?
Naše matrace jsou vyrobeny v České republice a mají certifikáty kvality.

V našem e-shopu najdete matrace, které jsou vyrobeny výhradně v České republice. Předtím než se dostane zboží k Vám domů, tak projde výstupní kontrolou.

Prodáváme certifikované matrace

Matrace mají certifikáty od výrobců potahů i od výrobců pěn. Veškerý sortiment, který nabízíme, je vyráběn a dopravován tak, aby byl co nejšetrnější k našemu životnímu prostředí. Snažíme se brát ohled na naše okolí a neprodukujeme žádný odpad. Matrace zasíláme přes dopravce, kteří mají logistiku na takové úrovni, aby neujeli ani kilometr navíc. 

Jsme také držiteli certifikátu Ověřeno zákazníky. Jde o službu internetového vyhledávače Heureka.cz, která zajišťuje opravdu nezávislé hodnocení obchodů pouze od reálných zákazníků, čímž dává nakupujícím informaci o tom, jak kvalitní jsou služby daného obchodu.


/clanky/detail/proc-nakupovat-u-nas.htm
01272


2014-03-24 00:00:00
2021-07-27
Jsou důležité lamelové rošty?
Jsou důležité lamelové rošty?
Bez lamelového roštu je význam sebelepší matrace poloviční.

Aby Váš spánek byl opravdu kvalitní, je potřeba si obstarat nejen pohodlnou matraci, ale zajistit pod ni také dobré podloží. Jinými slovy řečeno, potřebujete lamelový rošt. Ten je nutný kromě pružinové a taštičkové matrace, u všech ostatních typů.
 

Rošt rozloží váhu

Oproti pevnému podkladu, kde nemá matrace kam uhnout, nabízí lamelový rošt pružnost, kterou matrace ke své funkci nezbytně potřebuje. To znamená, že rošt pomůže matraci rozložit váhu těla.

S lamelovým roštem se životnost matrace prodlouží až o třetinu a díky roštu se také zvýší kvalita Vašeho spánku. Matrace může větrat, tedy odvádět vlhkost, a nedochází tak k vytváření prostředí, které je vhodné pro množení roztočů. Jednoduše shrnuto, bez lamelového roštu je význam sebelepší matrace poloviční. Pokud jste se tedy rozhodli pořídit si kvalitní, nejlépe i zdravotní matraci, pak určitě nezapomeňte na lamelový rošt.

V našem e-shopu nabízíme rošty pevné nebo polohovatelné v těchto rozměrech: 80 × 200 cm90 × 200 cm100 × 200 cm120 × 200 cm, 140 × 200 cm. Větší rozměr již nedoporučujeme, protože ztrácí z hlediska pružnosti smysl. 

/clanky/detail/jsou-dulezite-lamelove-rosty.htm
01273


2014-03-24 00:00:00
2021-07-27
Na co pamatovat při nákupu matrace?
Na co pamatovat při nákupu matrace?
Předtím než si budete pořizovat matraci, je potřeba vědět hmotnost a výšku spáče.

Pokud se díváte po nové matraci, věnujte výběru trochu času. Uvidíte, že se vám to vrátí v podobě kvalitního spánku a nebolavějících zad. Při nákupu nové matrace berte v uvahu následujících šest hledisek. 
 

6 tipů při nákupu

 1. Matrace musí dýchat a být prodyšná. Nejlépe tedy, aby byla vyrobena z materiálů, které podporují ventilaci vzduchu. Doporučujeme matrace ze studené pěnu a matrace, které kombinují línou pěnu (VISCO) a studenou pěnu.
 2. Při vybírání matrace berte v potaz svoji váhu. Když bude matrace vybírána podle Vaší váhy, bude dobře reagovat na zatížení a Vaše tělo podepře v jeho zaoblení.
 3. Zohledňujte délku matrace. Matrace by měla být minimálně o 25 cm delší než měříte, v opačném případě nebude Váš spánek ideální. Ideální šířka se uvádí 90 cm a na dvojlůžko 160 cm. Když je řeč o dvojlůžku, tak se snažíme našim zákazníkům koupi velké matrace rozmluvit a raději zvolit dvě menší. Více se o výhodách a nevýhodách velké a malé matrace dočtete zde.
 4. Zapuštění matrace by mělo být 5 cm pod hranu bočnice. Matrace musí být dostatečně upevněna, aby během spánku neklouzala.
 5. Na matraci je velmi důležitý potah. Během spánku se potíme a potah absorbuje veškerý pot. Je proto důležité, abyste měli možnost potah sejmout a vyprat. Podle čeho vybírat potah se dočtete zde.
 6. Pořiďte si místo Vašeho normálního polštáře, polštář zdravotní anatomický. Bude vám pomáhat v cestě za zdravým spánkem a s Vaší zdravotní matrací bude tvořit skvělou dvojici.

/clanky/detail/na-co-pamatovat-pri-nakupu-matrace.htm
01274


2014-03-24 00:00:00
2021-07-27
Jaký je rozdíl mezi pružinovou a taštičkovou matrací?
Jaký je rozdíl mezi pružinovou a taštičkovou matrací?
Nejzásadnějším rozdílem mezi pružinovou a taštičkovou matrací je ve velikosti pružin.

Matrace můžeme dělit podle materiálu. Kromě matrací z pěn, ať už polyuretanových, studených nebo líných, můžete zakoupit také matrace s pružinami. Jaký je rozdíl mezi pružinovou a taštičkovou matrací? 
 

Rozdílné jsou velikosti pružin

Pružinové matrace jsou složeny z pružinového jádra, které má pružiny o průměru 10 cm, dále krycí vrstvy a pěnové vrstvy. Dohromady tak vznikne velmi vzdušná a trvanlivá matrace. U pružinové matrace není nezbytný lamelový rošt, nicméně pokud ho již máte, můžete ho použít, komfort spaní tím ještě zvýšíte.

Taštičkové matrace jsou konstrukčně podobné jako pružinové matrace. Rozdíl mezi nimi je ve velikosti pružin. Taštičková matrace je složena z pružin, které jsou vloženy do tzv. látkové taštičky. Průměr pružin je v tomto případě asi 5 cm. Protože jsou pružiny chráněny látkovým pouzdrem, nevzniká ono známé vrzání pružin. Na tento typ matrace není taktež nutný lamelový rošt, ale i zde platí jako v předchozím případě, pokud již rošt máte, komfort spaní zvýšíte.

Taštičkové i pružinové zdravotní matrace vyrábíme ve standartních velikostech 80 × 200 cm a 90 × 200 cm, ale i ve velikostech nad 100 × 200cm. Samozřejmě ji dokážeme vyrobit i v atypickém rozměru na přání.

/clanky/detail/jaky-je-rozdil-mezi-pruzinovou-a-tastickovou-matraci.htm
01275


2014-03-24 00:00:00
2021-07-27
Kdy koupit pěnovou a kdy pružinovou matraci?
Kdy koupit pěnovou a kdy pružinovou matraci?
Pěnová matrace se lépe přizpůsobí tělu, pružinová matrace je zase vhodnější do vlhka.

Alfou a omegou dobrého spánku je kvalitní matrace. Na trhu je v současné době několik typů, přičemž těmi nejběžnějšími jsou pěnové a pružinové. Jaké jsou jejich plusy a co jim lze naopak vytknout?
 

Pěnová matrace – přizpůsobí se tělu

Nejlevnější z balíčku pěnových matrací jsou ty, které jsou vyrobeny z polyuretanové (PUR) pěny neboli molitanu. Jsou příjemné, ale vydrží kratší dobu, dříve se proleží. Polyuretanové matrace také více hřejí a hůře větrají, nejsou tedy vhodné pro lidi, kteří mají potíže s pocením a přehříváním organismu. 
Podobně vypadající jako molitanová je matrace ze studených pěn. Je sice dražší, ale déle trvá než se proleží, dobře odvádí teplo a především se dokáže dobře přizpůsobit tělu, pro každou část těla má odlišnou tuhost. V oblasti ramen a v oblasti pat jsou zóny měkčí a naopak bederní část má tužší podklad.

VISCO pěna se vám přizpůsobí

Ještě více sladit se s tělem dokáže matrace z líné pěny – tzv. VISCO pěny, která bývá kombinována se studenou pěnou. Její tuhost se totiž mění podle teploty těla. V momentě když si na ni člověk lehne, tedy kopíruje křivku páteře a vlastně tělo obejme. Spánek je klidný a tělo zůstává v přirozené poloze. Matrace z VISCO pěny jsou vhodné především pro lidi trpící bolestmi zad, seniory a osoby s omezeným pohybem, neboť zabraňují proleženinám. Matrace vyrobené ze studené a líné pěny se také vyznačují dlouhou životností a dobře větrají, tím pádem nezadržují vlhkost, kterou tak milují roztoči a různé druhy plísní.

Pěnové matrace je potřeba použít do postelí s lamelovým roštem. Rošt zaručí až o třetinu delší životnost matrace, až o 100 % lepší ventilaci a rovněž pomáhá matraci rozložit váhu těla. Bez lamelového roštu je význam sebelepší matrace poloviční. Více si o lamelovém roštu přečtete zde

Pružinová matrace – vhodná do vlhka

Jestliže nemáte postel s lamelovým roštem, doporučujeme pořídit pružinovou matraci. Jejími výhodami je nižší cena, velká pružnost, vzdušnost a možnost vysokého zatížení až do 150 kg. Pružinová matrace se hodí především do chat, ubytoven a zkrátka všude tam, kde je vlhko a matrace jsou špatně odvětrávány. Vylepšenou verzí pružinových matrací jsou potom taštičkové matrace, které nevrzají. Ty se také používají i bez lamelových roštů a jsou oblíbené u lidí s nadváhou, kteří by pěnovou matraci brzy proleželi.
 

/clanky/detail/kdy-koupit-penovou-a-kdy-pruzinovou-matraci.htm
01262


2014-03-21 00:00:00
2021-07-27
Je lepší jedna velká, nebo dvě menší matrace?
Je lepší jedna velká, nebo dvě menší matrace?
Velká matrace má více mínusů než plusů - horší manipulace, problematické praní potahu či nemožnost zvolit dvojí tuhost.

Spali jste někdy v autě nebo třeba v letadle? Pokud ano, pak si asi dobře vzpomínáte, že jste mnohdy byli ve skrčené poloze a úplně jste si neodpočinuli. Jinými slovy pro kvalitní spánek je důležité mít dostatek prostoru. A na tento fakt při nákupu matrace rozhodně nezapomínejte. Šířka matrace by měla být 90 cm (na dvojlůžko 160 cm) a délka minimálně o 25 cm delší, než měříte. Optimální výška matrace se pak pohybuje v rozmezí 18–20 cm.
 

Lepší jsou menší matrace

Často se zákazníci ptají, jestli, když si kupují matraci na manželskou postel (tedy na dvojpostel), mají raději sáhnout po velké matraci pro oba, nebo si pořídit dvě normální matrace. Podle našich zkušeností je druhá varianta mnohem lepší.
Velké matrace sice má výhodu, že se vám v případě, že máte postel s nízkými boky, nebude jako malé matrace rozjíždět (nevznikne tedy mezera uprostřed), ale jinak má několik mínusů:
 • Kvůli větší velikosti (například matrace 160 × 200 cm) se s ní hůře manipuluje než s menšími matracemi.
 • Velké potahy jsou problematické na praní, zatímco u matrací s rozměrem 90 × 200 cm, nebo 100 × 200 cm potah lehce vložíte do pračky.
 • U velké matrace musíte zvolit pro oba spáče stejnou tuhost, což bývá problematické, protože někdo upřednostňuje měkčí a někdo zase tvrdší matraci. Když si koupíte dvě menší matrace, může být tuhost u každé jiná.
 • Tuhost ovlivňuje i životnost matrace. Pokud máte jednu velkou matraci a jste těžší než partner, dříve svou polovinu proležíte.
 • V případě většího hmotnostního rozdílu dojde k tomu, že každé otočení na Vaší půlce matrace se přenese i na partnerovu půlku a můžete ho při spánku rušit.
 • Pokud vlastníte lamelové rošty, tak v případě použití velké matrace nebude jejich funkce správná.

/clanky/detail/je-lepsi-jedna-velka-nebo-dve-mensi-matrace.htm
01264


2014-03-21 00:00:00
2021-07-27
Koupit tvrdou, nebo měkkou matraci?
Koupit tvrdou, nebo měkkou matraci?
V našem e-shopu Vám nabízíme všechny stupně tuhosti – od matrací měkkých přes polotuhé a tuhé až po velmi tuhé.

Jakou tvrdost matrace zvolit? Tuto otázku si klade každý, kdo kupuje novou matraci. V našem e-shopu Vám nabízíme všechny stupně tuhosti – od matrací měkkých přes polotuhé a tuhé až po velmi tuhé. Při výběru tuhosti je potřeba vzít v potaz dva faktory, kterými jsou hmotnost spáče a poloha při spaní.

Hmotnost spáče

Obecně platí, že lidé s vyšší váhou by měli vybírat tvrdší matraci. Ti s méně kilogramy zase měkčí.

Poloha při spaní

Ti, kteří rádi spí na břiše nebo zádech, by se měli poohlédnout spíše po tvrdší matraci. Pro spánek na boku jsou naopak lepší matrace s nižší tuhostí, většinou se jedná o zdravotní matrace. Větší měkkost dovolí srovnat páteř do roviny a také jsou lépe chráněny klouby. Vliv na výběr té nejvhodnější tvrdosti matrace má i věk. U starších lidí jsou více v oblibě měkčí matrace.

Naše rada tedy zní: Jestliže vážíte do 70 kg a spíte na boku, volte raději měkkou matraci s lamelovým roštem. Rošt je nutný i u středně tuhých a tuhých matrací, kde hmotnost spícího přesahuje 100 kg. Opravdu kvalitní zdravotní matraci v rozměru 80 × 200 cm nebo 90 × 200 cm pořídíte už od 3 000 Kč a jsou v záložce matrace akce
 

/clanky/detail/koupit-tvrdou-nebo-mekkou-matraci.htm
01265


2014-03-21 00:00:00
2021-07-27
Podle čeho vybírat potah na matraci?
Podle čeho vybírat potah na matraci?
Aby Vám potah dobře sloužil, je potřeba ho moci snadno udržovat.

Abyste byli s matrací spokojeni, je potřeba mít na ní také kvalitní potah. Ten je plní nejenom estetickou funkci, ale zajišťuje prodyšnost a absorbuje vlhkost. Podle čeho potah vybírat? 
 

Materiálové složení

Kvalitu potahu určuje jeho materiálové složení. Na seznam různých materiálů potahů, které v našem e-shopu lze koupit, se můžete podívat zde. Vyberou si jak ti, kteří upřednostňují 100% bavlnu, ti, kteří se při spaní hodně potí tak i ti, kteří mají nějaké alergické problémy. 
U kvalitních matrací si můžete být jisti, že se potah skládá ze svrchní látky a rouna, které jsou vzájemně prošité. Čím je gramáž rouna větší, tím více je potah trvanlivější a více vstřebává vlhkost. Rouna se vyrábí z materiálů, které jsou nepřátelské vůči roztočům. Levné matrace potah s rounem nemají.

Možnost údržby

Velmi důležitou vlastností potahu je, aby se dal snadno udržovat. Proto bychom Vám nedoporučovali si kupovat matraci s pevným potahem. Ten, jak už z názvu vyplývá, se nedá z matrace sundat, a proto ho lze čistit jenom houbičkou nebo kartáčem, což je nedostatečné. Agresivní pot a další nečistoty po čase proniknou do jádra, a matrace tak ztrácí své vlastnosti. Problematické také, že se takto mohou v posteli přemnožit roztoče.

Z tohoto důvodu jsou všechny námi nabízené potahy na matrace snímatelné a pratelné. Jsou také opatřené třístranným, nebo dělitelným zipem (ten dělí potah na dvě poloviny, takže můžete prát pouze horní část). Aby byl potah dělitelný, je důležité zvláště u velkých matrací o rozměrech 200 × 140 cm, 200 × 160 cm a 200 × 180 cm. Pokud potah dělitelný není, nedostanete ho do pračky.

/clanky/detail/podle-ceho-vybirat-potah-na-matraci.htm
01266


2014-03-21 00:00:00
2021-07-27
Píše se matrace, nebo madrace?
Píše se matrace, nebo madrace?
Pokud Vám vyhledávač nabídne ekvivalent slova madrace-matrace, použijte nabídku vyhledávače a zobrazí se Vám více relevantnějších odkazů.

Velmi často se stává, že lidé zadají do vyhledávačů místo správného označení matrace slovo madrace. Nebo také napíší nesprávné slovní spojení, např. levné madrace, zdravotní madrace, madrace 90 × 200 cm či madrace akce.
 

Správně je matrace

Vyhledávač slovo nabídne ve správném tvaru, ale pokud ho budete ignorovat, nabídne Vám výsledek vyhledávání na slovo madrace. A samozřejmě slovo madrace má mnohem méně výsledků vyhledávání, než slovo matrace a spojení se slovem matrace, např. zdravotní matrace, dětské matrace nebo levné matrace.
 
Pokud vám tedy vyhledávač nabídne ekvivalent slova madrace-matrace, použijte nabídku vyhledávače a zobrazí se vám více relevantnějších odkazů.

/clanky/detail/pise-se-matrace-nebo-madrace.htm
01267


2014-03-21 00:00:00
2021-07-27
Jak zdravě spát?
Jak dosáhnout zdravého spánku?
Pro kvalitní spánek je nejlepší postel s lamelovým roštem a vhodně zvolená matrace.

Nemůžete večer usnout, v noci se neustále budíte a ráno jste více unavení, než když jste šli spát? Tak s tím je potřeba co nejdříve skoncovat.


Kvalitní spánek ovlivňuje váš život

Spánek je pro život totiž velmi důležitý a to, jak je člověk vyspaný, nebo nevyspaný, zásadně ovlivňuje jeho náladu. V případě nedostatku přichází podráždění, ztráta chuti k práci a dlouhodobá nespavost může vést až k depresi. Dokáže způsobit i žaludeční problémy nebo srdečně-cévní nemoci. Naopak, když jsou lidé dobře vyspalí a odpočinutí, hýří energií, jsou ke svému okolí příjemní a dokáží se plně soustředit. A jak to tedy udělat, aby se vám dobře spalo?

Pohodlná matrace je základ

Velmi podstatně má na kvalitu spánku vliv dobrá postel a vhodně zvolená matrace. Dobrá postel pro dva lidi průměrného vzrůstu by měla být minimálně 160 cm široká. Každý člověk se během noci minimálně třicetkrát otočí a je jasné, že na takové pohyby potřebujete mít prostor. Když trpíte bolestmi zad a vyhovuje Vám jen poloha na břiše, měli byste si obstarat raději tvrdší matraci. O dalších radách při výběru správné matrace se dočtete zde.

Lamelový rošt pomůže

Vybíráte-li postel, přednost dejte té, která má lamelový rošt. Taková postel, i když v tomto případě je to již matrace, reaguje na těžkého člověka stejně jako na lehkého. Postele s lamelovým roštem máme v nabídce, jsou cenově dostupné a na výběr máte široké spektrum výběru – pevné nepolohovatelné, polohovatelné nebo dokonce s elektrickým ovládáním. 

Lepší jsou dva polštáře

Každý člověk má svou oblíbenou polohu v posteli, ve které usíná. Někdo musí mít pod hlavou horu s prachovým peřím, jiný spí s malým polštářkem, někdo dokonce úplně na rovné ploše bez polštáře. Nejlepší je mít polštáře dva. Jeden si můžete dát mezi kolena nebo mezi ruku a tělo a na druhém mít položenou hlavu. Tímto způsobem se vaše tělo v noci snadněji zregeneruje.

Další rady pro dobré spaní

Problémy se spánkem mají často lidé, kteří mají hodně nepravidelný životní rytmus a pracují na směny. Pro kvalitní spánek je tedy dobré si stanovit určitá pravidla:
 • snažte se chodit spát a vstávat v podobnou dobu
 • spěte ve tmě a v tichu
 • nejezte přímo před spánkem, nejlepší je večeřet zhruba tři hodiny předtím
 • ložnici před spánkem vyvětrejte a teplota by měla být kolem 18 stupňů
Bylo také zjištěno, že na spánek má vliv to, jak jste přes den seděli. Dávejte pozor na to, jakým způsobem sedíte, v jaké poloze máte Vaše nohy a máte-li správnou anatomickou židli. Když pracujete s počítačem, nesmíte mít shrbenou páteř, záda musí být narovnaná, ramena tlačte dozadu a dolů a hlavu držte vzpřímeně.

A zajímavost na závěr. Nejdéle podle Guinnessovy knihy rekordů nespala Maureen Westonová z Anglie. Vydržela to neskutečných 18 dní a 17 hodin. Už se neuvádí, jak vypadal její organismus po maratonu bdění a jak dlouho ho dospávala.
 

/clanky/detail/jak-dosahnout-zdraveho-spanku.htm
01268


2014-03-21 00:00:00
2021-07-27
Proč jsou některé matrace drahé?
Proč jsou některé matrace drahé?
Cena odpovídá kvalitě. Dražší matrace se lépe přizpůsobí Vašemu tělu a má delší životnost.

Stejně jako u řady jiných produktů, i u matrací platí, že za kvalitu si člověk musí připlatit. Při koupi těch dražších je nutné počítat s částkou nad 10 000 Kč.
 

Studené a líné pěny jsou dražší

Hlavním důvodem vyšší ceny je materiálové složení. Jinými slovy matrace z HR studené pěny a z líné pěny VISCO (viscoelastické) jsou dražší než matrace z PUR pěny (polyuretanové). Tedy levné matrace jsou vyrobeny z polyuretanu o nízké hustotě do 30 kg na metr krychlový.
Jednotlivé typy pěn ale neodlišuje jen cena, ale především vlastnosti. Studené pěny, které se vyrábějí za nižších teplot, mají vyšší hustotu, a tudíž mají delší životnost a lepší odpružení. Jde o pěny s otevřenou buněčnou strukturou s velkými póry, které mají vysokou elasticitu, vzdušnost a tvarovou stálost. V dražších matracích jsou studené pěny často doplněny VISCO pěnou, která způsobí, že matrace mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě. Když ji zahříváme tělem, tak postupně měkne, a díky pomalému vracení do původního tvaru nevytváří velký protitlak. Tyto materiály jsou používané často u kvalitních zdravotních matrací, jež zabraňují vzniku proleženin. 

Vliv má velikost a počet zón

Cenu matrace ovlivňuje i počet zón, sedmizónová matrace je dražší než pětizónová, a velký vliv má samozřejmě i velikost, tedy rozměry matrace. Na dražší matraci se také dává kvalitnější potah, který např. odvádí pot nebo voní po eukalyptu. 
V našem e-shopu jsou nejdražší matrace ARES, jejichž jádro je vyrobeno ze studené pěny DUREN KOMFORT a visco pěny VISCOLINE. Vysokou kvalitu ale i vyšší cenu očekávejte u zdravotní matrace UNI. Jde o univerzální sedmi zónovou matraci, jež je určená pro partnery, kteří mají rozdílnou hmotnost. Univerzálnost spočívá v bederní výztuži, která je tvořena měkčí nebo tvrdší pěnou a zároveň odlišným prořezem. Mezi jednotlivé vrstvy jádra je vložena pěna zvaná DRY FEEL, jež způsobuje suchý pocit.

Důležitá je hmotnost 

Je potřeba říct, že i na levnějších matracích, které jsou vyrobeny z PUR pěny s nižší hustotou, se Vám sice může spát dobře, ale musíte počítat s tím, že se dříve proleží a nevydrží tak dlouho jako dražší matrace.  
Při nákupu vezměte v potaz také váhu spáče. Pokud přesahuje 120 kg, tak i sebedražší a sebelepší matrace nevydrží v dobré kvalitě déle než 5 let .

/clanky/detail/proc-jsou-nektere-matrace-drahe.htm
01269


2014-03-21 00:00:00
2021-07-27
Je lepší koupit matraci z PUR pěny, nebo studené pěny?
Je lepší koupit matraci z PUR pěny, nebo studené pěny?
Jednotlivé typy matrací odlišuje rozdílná doba životnosti a také cena.

Životnost a vlastnosti matraci zásadně ovlivňuje její materiálové složení. Proto je pochopitelné, že se lidé často ptají: Mám si koupit matraci z PUR pěny nebo ze studené pěny, případně matraci, která kombinuje studenou pěnu s VISCO pěnou?
 

Molitanová matrace je levnější

Nejprve je potřeba vysvětlit, že PUR pěna neboli pěnový polyuretan je molitan. Když tedy někdo říká, že má doma molitanovou matraci, tak má matraci z PUR pěny. Polyuretan je polymer, který se vyrábí polyadicí diizokyanátů a dvoj- nebo vícesytných alkoholů za vzniku karbamátové (uretanové) vazby. Molitanová matrace je pružná, má výborný odpor proti stlačení a vysokou tvarovou stálost. Výhodou je také nižší cena, která je ale odvislá na tom, z jakého typu pěny (označuje se číslem na m3) je matrace vyrobená.

Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím se jedná o kvalitnější matraci. Vyšší hustota pěny totiž zaručuje delší dobu používání. Nevýhodou molitanových matrací ale je, že více hřejí a hůře větrají. Pokud se tedy v noci více potíte, molitanová matrace pro vás vhodná příliš není.

Matrace ze studené pěny jsou vzdušné a pružné

Studená pěna se někdy označuje jako HR z anglického High Resilience, tedy vysoce pružná. Matrace ze studené pěny se vyrábí bez chlóroflórokarbónátů a tím šetří životní prostředí. Materiál disponuje dobrou elasticitou i při vyšší objemové hustotě. Díky otevřenější buněčné struktuře má HR pěna dobrou prodyšnost, tedy snáze vyrovnává teplotní rozdíly. To znamená, že zdravotní matrace vyrobené ze studené pěny výborně regulují teplotu – v létě chladí a v zimě hřejí.

K dispozici je velký výběr velikostí

Pokud hledáte komfort a vysokou trvanlivost, zvolte raději matraci ze studené pěny. Matrace z molitanu je sice levnější, ale kvality a trvanlivosti matrací z HR pěny nedosahuje.
Molitanové a matrace ze studené pěny vyrábíme ve všech velikostech: 80 × 200 cm, 90 × 200 cm, 120 × 200 cm, 140 × 200 cm, 160 × 200 cm nebo 180 × 200 cm. Matrace z těchto materiálů se výborně hodí na pružné lamelové rošty, ať už pevné nebo polohovací.

/clanky/detail/je-lepsi-koupit-matraci-z-pur-peny-nebo-studene-peny.htm
00553


2011-05-12 00:00:00
2021-07-27
Jak vybrat matraci
Jak vybrat matraci
V posteli trávíme třetinu života a potřeba kvalitního odpočinku je přímo úměrná kvalitě matrace do postele. Stejně tak i kvalitní polštáře a rošty do postele zvýší vaši odpočatost.

Každý člověk několikrát za život řeší, jakou si koupit matraci do postele. Nabídka prodejců je široká, seženete levné matrace i ty dražší zdravotní matrace. Zkrátka kdo se v tom má vyznat a jak vybrat tu správnou matraci?
 

Určení matrace

Nejdůležitější je, abyste si před samotným nákupem matrace určili, na co ji budete používat. Potřebujete matraci na občasné spaní na chatě, pro dítě, kvalitní matraci na každodenní používání, nebo máte zdravotní problémy, a potřebujete tak zdravotní matraci?

Poloha pro spaní

Nezapomeňte si také určit, v jaké poloze nejčastěji spíte. Jestliže spáváte více na zádech a boku, volte zónově dělené matrace, např. matrace MEGAN Páteř se takto v zónově dělených matracích dostane do vodorovné polohy, a tím do správné ortopedické polohy. Naopak pokud spíte nejčastěji na břiše nebo ve stabilizované poloze, volte matrace, které zóny nemají, např. matraci MARIETTE.

Tuhost

Další aspekt při výběru matrace je její tuhost. Matrace se pak dělí na měkké, polotuhé, tuhé a velmi tuhé. Některé modely se vyrábí i dvoutuhostní. Obecně platí, že lidé s vyšší váhou by měli vybírat tvrdší matraci, s nižší zase měkčí. Důležitá je také poloha, ve které spíte. Pro lidi, kteří preferují spaní na břiše nebo zádech, je vhodnější spíše tvrdší matrace. V případě častějšího spaní na boku, raději zvolte měkčí

Hmotnost spáče

U výběru matrace je také třeba vzít v potaz hmotnost spáče. Ne každá matrace je vhodná pro jakoukoliv hmotnost. Matrace podle hmotnosti dělíme takto: do hmotnosti do 90 kg, 110 kg, 130 kg a 150 kg. Toto váhové třídění je dobré dodržovat. Pokud totiž například při váze 130 kg zvolíte matraci, která je určená do maximálně 90 kg, stane se, že bude po roce užívání proležená. Materiál na větší váhu prostě není určený.

Materiál matrace

Při koupi je také potřeba si zjistit, z jakého materiálu je matrace vyrobená. To významně ovlivňuje její vlastnosti i cenu. 
 • Matrace z PUR polyuretanové pěny je většinou levnější, ale doba používání je kratší a dříve se proleží. Dobré je se informovat, z jakého typu pěny (označuje se číslem na m3) je matrace vyrobená. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím kvalitnější matrace. Vyšší hustota pěny zaručuje delší dobu používání. Polyuretanové matrace oproti jiným materiálům více hřejí a hůře větrají. Pokud máte potíže s pocením a přehříváním organismu, zvolte raději matraci ze studené pěny nebo pružinové matrace.
 • Matrace z HR studené pěny je kvalitnější než matrace z PUR pěny a obecně déle vydrží. Zase platí: čím vyšší číslo, tím déle je odolná vůči proležení. Více se můžete dočíst v článku Je lepší koupit matraci z PUR pěny, nebo studené pěny?
 • Matrace z VISCO pěny (často v kombinaci se studenou pěnou) dokáže reagovat na teplotu těla. To znamená, že při zahřátí změkne a povolí na exponovaných místech, jakými jsou ramena, boky či dolní část končetin. 
 • Matrace z latexu jsou dražším modelem matrací. Jsou totiž vyrobeny z přírodního materiálu, který zaujme svou měkkostí a vysokým uživatelským komfortem.  
 • Pružinové matrace, jak už název napovídá, jsou vyrobeny z bonell pružin v kombinaci z polyuretanovými pěnami. Hodí se do vlhkého prostředí (na chaty, postele bez roštů) a tam, kde jsou matrace špatně odvětrávány. Výhodou také je, že pružinové matrace jsou vhodné i pro vyšší zatížení, až do 150 kg.
 • Taštičkové matrace jsou vlastně pružiny vložené do textilního pouzdra (taštičky). Oproti pružinovým matracím jsou propracovanější, více zónové, ale o něco dražší. Více se o rozdílech mezi pružinovou a taštičkovou matrací dočtete zde.
Pružinové a taštičkové matrace se používají  i bez lamelových roštů. U ostatních matrací je opravdu důležité lamelový rošt pořídit. Rošt Vám zaručí až o třetinu delší životnost matrace, až o 100 % lepší ventilaci a pomáhá matraci rozložit váhu těla. Bez lamelového roštu je význam sebelepší matrace poloviční.

Plánujete-li koupit více než 1 matraci, využijte naší nabídky matrací 1+1 zdarma. Také můžete využít dopravu zdarma nebo se podívejte, že Vám garantujeme nejnižší cenu.  

/clanky/detail/jak-vybrat-matraci.htm


facebook